Ako zabrániť Najširšiemu slovenského stavebníctva znova reštrukturalizovať

Autor: Samuel Barát | 23.4.2015 o 21:29 | (upravené 23.4.2015 o 21:45) Karma článku: 4,60 | Prečítané:  360x

Rád by som predstavil návrh, ktorým by sa dalo veľmi efektne a spravodlivo predísť podobným kauzám, akou je v súčastnosti téma Váhostavu. Zhrniem aj tragikomické udalosti posledných dní a politickú samovraždu strany Smer, ktorá má v názve sociálna demokracia, ale so sociálnou demokraciou má asi spoločné toľko, ako jej PÁN PREDSEDA s materiálnou skromnosťou.

       V prvom rade si treba uvedomiť, že reštrukturalizácia ako taká je bežným javom, v ktorej sa spoločnosť alebo firma, zjednodušene povedané, zbaví pohľadávok do doby, kým sa financie daného subjektu neozdravia, pričom to má mnoho dôležitých aspektov, ako ochrana pracovných miest a podobne. Treba však rozlišovať medzi reštrukturalizáciou a podvodnou reštrukturalizáciu, pri ktorej sú sprievodné javy: korupcia, rodinkárstvo, schránkové firmy, a to najpodstatnejšie - napojenie na vládnu stranu, bez ktorej by sa podvod ťažko zrealizoval (vládna strana má väčšinu v parlamente, vedie vnútro - políciu, spravodlivosť, má pod palcom informačné služby a podobne).  Slovenská verejnosť už zopár týždňov špekuluje, či v súvislosti s Váhostavom išlo o podvod. Ja o tom nepochybujem, i keď veľmi dobre si uvedomujem, ako to zrejme dopadne, keďže všetci dobre poznáme naše súdnictvo. V tom lepšom prípade nám budú Široký senior a junior mávať na fotkách z Bahám s mojitom v ruke. V tom lepšom prípade hovorím preto, lebo už aspoň nebudú naďalej okrádať ľudí na Slovensku. V tom horšom prípade sa nič nestane a budú pokračovať vo svojich biznisoch a verejne sa smiať všetkým obyčajným ľuďom, ako s nimi zas a opäť vybabrali. Tretia možnosť je tá, o ktorej všetci hovoria a veria v ňu, miestnosť 2x3 metre a pruhovaná čierno-biela rovnošata. Tá však pri súčasnej „sociálnej vláde“ vyššie spomínaným  nehrozí ani omylom.

            Toto tvrdenie iba podporuje fakt, že polícia sa rozhodla po niekoľkých týždňoch spraviť raziu v priestoroch spoločnosti Váhostavu, keď dôkazy boli už nenávratne preč. Razia typu „ dobrý deň tak my už sme tu, tá razia, ako sme sa dohodli, prosíme vás, otvorte nám dolu dvere“. Dá sa len špekulovať, čo robila prokuratúra a polícia doteraz a ako prebiehalo vyšetrovanie. Z tohto správania môžme len smutne konštatovať, že politické špičky a orgány Slovenskej republiky nezastupujú občanov, ale záujmové skupiny a oligarchov. Zároveň sa javí otázka, či na Slovensku vládne ľud, alebo je vláda len bábkou v rukách Širokého, Výboha, Brhela, Haščáka atď. Hlavne ak sa zamyslíme nad rôznymi návrhmi, ktoré v parlamente predkladal vládny Smer, ako napríklad, že  subdodávatelia budú odškodnení napr. 15%, potom 30%, 40%, 50%, pričom na podobné nezmysly prišiel premiér oligarchov istotne „vlastnou hlavou“. Taktiež to bolo sprevádzané aj hlúposťami typu, že budú odškodnení z fondu na záchranu bánk, teda z peňazí nás všetkých. Až po dlhotrvajúcom tlaku verejnosti sa ľady pohli a konečne prišiel s návrhom, ktorý považujem za mimoriadne zlý a je to podľa mňa výsmech ľudskej dôstojnosti a totálna drzosť, keď Váhostav dá 49% bezcenných akcií nezabezpečeným veriteľom. Premiér rovno mohol víťazoslávne na tlačovke oznámiť, že nezabezpečení veritelia dostanú 49 % z ničoho, keďže spoločnosť bola zjavne opäť vytunelovaná....zas a znova. Štát tieto akcie vykúpi za 35 miliónov. Bol to práve náš premiér, ktorý pred časom vyhlásil, že: Len hlupák s elementárnou neznalosťou práva a ekonómie môže navrhovať výmenu dlhov za akcie.” Znova sú len 2 možnosti a to, že tú elementárnu znalosť práva nikdy nemal, alebo ju za tú chvíľu stratil niekde cestou do Záhorskej Bystrice.”

            Ale netreba len kydať na každého naokolo. To dokáže každý. Treba prísť s vlastným návrhom, ktorý je vecný a môže pomôcť. Preto Mladá Nádej Slovenska predstaví návrh zákona, ktorý zasadne zmení pohľad na budúce reštrukturalizácie.  Na Slovensku je to už raz tak, že legislatíva a orgány štátu nechránia malých a slabých, ale chránia veľkých a silných. V prvom rade by mali byť chránení tí, ktorí svoju prácu odviedli, teda živnostníci, malé a stredné podniky, a až sekundárne by mali byť chránené veľké subjekty, banky, zahraniční veritelia a schránky...Na Slovensku sú chránené predovšetkým banky, ktoré majú dostatočne veľa vlastných zdrojov na to, aby ich využili na svoju právnu ochranu a zároveň, aby vedeli, komu požičiavajú, a či bude schopný plniť svoje záväzky. Zároveň súčasný systém chráni aj zahraničné schránky, ktorých štruktúra a majitelia sú skoro nezistiteľné. V zahraničí existujú štáty, ktorých zákony ochraňujú menšie subjekty a tieto štáty sú práve tými s najvyššou životnou úrovňou, vysokou vymožiteľnosťou práva, závideniahodným zdravotníctvom a predovšetkým úžasným sociálnym zabezpečením. Ochraňujú ich preto, že sú jedným z najväčších zamestnávateľov a zároveň strategickou ekonomickou silou. Je dôležité vziať si príklad z krajín, kde podobné zákony fungujú už dlhé roky, a preto MNSK príde s návrhom po vzore amerických Construction liens a Mechanic liens, ktorý bude v skratke dávať možnosť podnikateľom získať svoje peniaze hneď po odrobení svojej práce (žiadne ročné čakanie na nevyplatené faktúry) a v prípade reštrukturalizácie budú mať tieto malé subjekty primárne právo prísť k svojim peniazom a veľké subjekty a banky + zahraniční veritelia budú riešení sekundárne. Zároveň sa vytvorí databáza, ktorá  bude verejne prístupná. V tejto databáze budú právnické a fyzické osoby, ktoré nevyplácajú svojich subdodávateľov, a teda banky si dobre rozmyslia, komu požičajú peniaze. Samozrejme v jednom blogu sa nedá predstaviť celý návrh zákona a preto som vám predstavil hrubú štruktúru, ktorá determinuje návrh zákona po vzore Constraction liens a Mechanic liens..

           Je potrebné, aby sa spoločnosť konečne prebudila a začala sa viac zaujímať o veci verejné a nie len sa neustále  ticho prizerať. Táto kauza je len vrchol ľadovca, a nemôžme čakať, že sa  tento ľadovec sám od seba len tak roztopí.

 

                                                                                                         Samuel Barát (MNSK)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?