Korupcia v DNA Slovenska

Autor: Samuel Barát | 8.4.2015 o 21:39 | (upravené 9.4.2015 o 0:18) Karma článku: 6,33 | Prečítané:  497x

To, že je korupcia jedným z hlavných celospoločenských problémov na Slovensku, všetci dobre vieme. Všetci o nej hovoríme, ako nás trápi, no mnohých len tak naoko. Korupcia, ako systémové negatívum v riadení štátu, má dva hlavné negatívne aspekty.

 Okrem toho, že miznú peniaze nás všetkých zo štátneho rozpočtu, za ktoré by bolo možné dobudovať diaľnicu (ktorú nám premiér sľúbil do roku 2010), zmodernizovať nemocnice, a mnoho iného, má ešte jeden aspekt: a to ten, že kazí morálku spoločnosti.

                Je nutné si uvedomiť, že korupcia na tých najvyšších miestach spôsobila, že je spoločnosťou tolerovaná a živená takmer vo všetkých sférach, od politiky, zdravotníctva, justície, školstva, podnikateľského prostredia, športom nekončiac. Keďže ľudia dennodenne  sledujú ako sa kradne „tam hore“, berú to ako fakt, veď prečo by sme nemohli kradnúť aj „my tu dole“... Hoci, keď sa sumy porovnajú, ide len o drobné. Stretávame sa s ňou často a nepriamo ju podporujeme aj tým, že si zakrývame oči, keď sme jej svedkami na tých najnižších miestach, pretože jej ohlásenie v nás vyvoláva akýsi pocit udavačstva, čo je ešte zrejme pozostatkom z čias socializmu. V Škandinávii dospela spoločnosť až do takého štádia čestnosti, že ak v škole žiak na teste použije ťahák a spozorujú to jeho spolužiaci, neberú to ako podvod voči učiteľovi, ale ako podvod voči všetkým spolužiakom, pravde a cti. Následne bude vnímaný ako niekto, kto ich chcel podviesť, pričom konal v svoj prospech nečestným spôsobom.

                Vláda a parlament by mali byť elitou národa a spoločnosť by mala byť ich odrazom. Bohužiaľ, elitou nie sú, ale spoločnosť ich odrazom je. Toto je jasný dôkaz, ako korupcia vo vysokej politike spôsobila, že sa zakorenila do celej spoločnosti a ničí celý tento prehnitý systém. Pravdou je, že nie je možné obmedziť korupciu na nulu. Neexistujú univerzálne riešenia korupcie, ale dá sa výrazne obmedziť, a to tak, že budeme postupnými a systémovými krokmi meniť jej spoločenské povedomie a vnímanie, aby vadila všetkým a nielen väčšine. Tak, aby vadila všetkým poslancom aj ministrom, policajtom aj sudcom, deťom v škole a dôchodcom, proste všetkým, od ktorých závisia krajšie zajtrajšky nášho štátu. A hlavne, aby vadila všetkým obyčajným ľuďom. Lebo sú to práve oni, ktorí majú moc si zvoliť svojich zástupcov, ktorí majú silu dať pocítiť politikom, že sú nespokojní s ich prácou a s ich korupčnými kauzami. Lenže musia byť jednotní, a vtedy sa ich nespokojnosti politici budú báť v takej miere, že korupciu budú výrazne obmedzovať. Áno, aj v Dánsku, Fínsku, Švédsku a Nórsku sa občas niečo ukradne, len rozdiel je taký, že tam sa vinníci odsúdia a sedia v base, a tu majú biele goliere, drahé manžetové gombíky a hodinky.

                Lenže kde začať s tými postupnými a systémovými krokmi? Dnes už každá politická strana venuje určitý bod svojho programu korupcii. Niektorá na pár riadkov, iná na desiatky strán, ale zmena stále neprichádza. Koľkokrát sme už počuli, ako sa to zmení, keď bude práve tá, alebo tá strana pri moci, ale zmena je stále len na papieri. Pravdou je, že z opozície sa presadzovanie svojich záujmov a predvolebných sľubov robí ťažko. Ale vláda jednej strany mala na to príležitosť, aká tu ešte nebola a svoju šancu nehanebne premrhala. Pravdupovediac, dalo sa to čakať. Sľuby o tom, ako sa bude riešiť po voľbách korupcia a podobné klamstvá boli opäť len prázdne sľuby. Keď príde na lámanie chleba, zrazu sú tu poslanci, ktorí pravidelne nezahlasujú za návrh, ktorý rieši obmedzenie korupcie. Existujú tabuľky, v ktorých je index poslancov a ich hlasovanie proti korupcii, a v ktorých sa stále objavujú známe tváre, ktorým korupcia evidentne nevadí a podporujú ju,  iní sa zase tvária, že nič nevidia a hľadia si len svoj stranícky kariérny postup. Tieto  strany a politici budú dovtedy odďaľovať skutočné riešenia korupcie a budú neustále pri moci, dokým za nimi budú stáť vplyvné finančné skupiny a lobisti, no hlavne dokým ich budú voliť ľudia. A ľudom ich politika zrejme neprekáža, ako ukazujú volebné prieskumy.

                Prvým systémovým krokom  je podľa mňa otázka kontroly a financovania politických strán (tejto téme sa budem venovať v osobitnom článku). Financovanie politických strán je ten hlavný problém, to je to gro korupcie vo vysokej politike. Sú to práve sponzori a lobisti, ktorí rozhodujú o veciach, o ktorých by mali rozhodovať  poslanci, ministri a premiér. Takže je naivné si myslieť, že táto politická garnitúra niečo zmení, a že môžeme čakať zmenu v dohľadnom čase. Situácia už dospela príliš ďaleko. Situácia dospela až do takého štádia, že každý už vie toho na každého priveľa. Korupcia na Slovensku je generačný problém a táto generácia ju určite nevyrieši. Ak budeme postupnými krokmi nastavovať nové pravidlá a budeme tlačiť spoločnosť k lepšiemu, tak by sme mohli docieliť, že noví politici už budú prichádzať do prostredia, kde sa korupcia nebude tolerovať. Je potrebné nastaviť systém tak, aby nedával priestor korupcii, aby zabraňoval pochybným schránkovým firmám obchodovať so Slovenskom, aby sa vedelo do posledného eura kedy, ako, kde a komu putujú peniaze nás všetkých. 

            https://www.facebook.com/mladanadejslovenska                                                                                                                                                                                  Samuel Barát (MNSK)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pluralita v Smere a Kmotrík s Dankom na večné časy (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.


Už ste čítali?